Kosmetický salon Plzeň

Kosmetický salon >>> Zajímavosti

Krásná pleť díky vitamínům

Všichni víme, že to jak a čím se stravujeme má vliv na naše zdraví. Ale pomáhá výběr potravin s velkým podílem vitamínů i k lepšímu stavu pleti? Ano! Ale protože žijeme v době, kdy je kolem nás znečištěné prostředí zplodinami z aut, komínů a pod., nestačí pouze konzumovat zdravou výživu a věřit, že naše pleť nikdy nezestárne a póry se nikdy neznečistí. K tomu je potřeba i použití kvalitních kosmetických přípravků. Konzumování potravin s vysokým podílem vitamínů včak naší pleti jen prospěje. navíc kombinací pestré stravy a péče o pleť vhodnými pleťovými přípravky docílíme krásné a zářivé pleti.

Na které vytamíny bychom v příjmu potravy rozhodně neměli zapomínat?

Betakaroten
Je důležitý provitamín, který se v těle částečně mění na vitamín A. Ten má pozitivní vliv na stav pokožky. Regeneruje kožní tkáň a zabraňuje stárnutí kůže. Chrání pokožku před nebezpečím UV záření a podporuje opálení.

Zdroj: mrkev, mango, meloun, paprika, špenát.

Vitamin C
Pro lidské tělo je nejdůležitějším vitamínem. Zvyšuje obranyschopnost organismu. Podílí se na vzniku kolagenu a elastinu. Díky těmto látkám je naše pleť pevná a pružná. Vitamin C je silný antioxidant, tzn. že neutralizuje volné radikály, které poškozují buňky kůže a urychlují proces stárnutí.

Zdroj: citrusy, brokolice, černý rybíz, šípky.

Vitamin E
Jinak zvaný jako vitamín krásy, je nejvýznamnější antioxidant. Chrání tělo před působením škodlivých radikálů a zpomaluje stárnutí pleti.

Zdroj: maso, mléčné výrobky, ořechy, soja.

Vitamin B2 - RIBOFLAVIN
Je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Nedostatek vitamínu B se projevuje zánětem rtů, nebo jejich popraskáním.

Zdroj: droždí, vejce, mléko, játra, luštěniny.

Vitamin B3 - NIACIN
Z hlediska krásy je jeho největším účinkem urychlení hojední pokožky.

Zdroj: droždí, játra, obiloviny, tuňák.

Vitamin B5 - KYSELINA PANTOTHENOVÁ
Zlepšuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů. V kosmetickém průmyslu se jako panthenol přidává do přípravků po opalování nebo regeneračních krémů.

Zdroj: luštěniny, maso.


Make-up: klíč k úspěchu?

Poslední studie naznačuje, že ženy zvyklé se líčit jsou okolím vnímány jako kvalifikovanější, laskavější a důvěryhodnější – a pravděpodobně jsou také úspěšnější v ohledu získání vedoucích pracovních pozic.

Tým nezávislých vědců a psychologů z harvardské a bostonské university a Institutu pro výzkum rakoviny Dana-Farber vyfotografovali 25 žen, a to zprvu nenalíčených a poté s přírodním, profesionálním a večerním líčení. Fotografie byly poté v náhodném pořadí předloženy dvou skupinám lidí. První skupina byla složena 149 mužů a žen, kterým byly jednotlivé fotografie promítnuty vždy po dobu 250 milisekund a druhá skupina 119 lidí, jež si fotografie prohlíželi jak dlouho chtěli. Účastníci byli poté požádáni, aby ohodnotili každou tvář podle kvalifikace, přitažlivosti, sympatie a důvěryhodnosti.

“Zjistili jsme, že líčení má zásadní vliv na celkový vjem obličeje – jeho přitažlivosti, ale také sympatii, důvěryhodnosti a kompetentnosti,” říká vedoucí studie Nancy Etcoff, profesorka psychologie na Harvardské univerzitě. “V případě rychlého promítání fotografií, byly pozitivněji vnímány ty s nalíčenými obličeji a významně upřednostňovány před fotografiemi s nenalíčenými obličeji. Jestliže si mohli účastníci testu prohlížet fotografie tak dlouho, jak chtěli, byly opět ženy s nalíčenými obličeji ohodnoceny jako kompetentní a atraktivní.” Ačkoliv je zde mnoho studií zabývajících krásou vnímanou ostatními jako ukazatel inteligence, či vyšší sebejistotou nalíčených žen, toto je první výzkum, který bere v úvahu kosmetiku a vnímanou schopnost – které jsou podle Nancy Etcoff, autorky knihy Přežití té nejhezčí: Věda o kráse (Survival Of The Prettiest: The Science Of Beauty), neoddělitelně spojeny.

“Můžeme předpokládat, že přitažlivost a kompetentnost se navzájem doplňují, a oba tyto faktory jsou ukazateli společenské moci,” dodává. “Provedla jsem studie perfuze mozku, která navrhuje jisté vlastnosti tváří – symetrie, mládí a pohlavní dimorfismus (rozdílnost vlastností mezi příslušníky odlišného pohlaví) – jež jsou považovány za přitažlivé. Obličej je totiž odrazem zdraví, plodnosti či potenciálu vhodného partnera.”

Autoři studie, včetně vědkyně Procter & Gamble Dr. Sarah Vickery, zdůrazňují, že závěr jejich sledování nenutí ženy se líčit za účelem zisku úspěchu, ale je spíše nástrojem, který mohou využít pro zanechání dojmu anebo alespoň ovlivnění vnímání okolí.

“Koneckonců, žena by si měla dělat, co chce, či prosazovat image, kterou chce” říká australský “guru” kosmetiky Napoleon Perdis. “Existuje jakýsi faktor dobrého pocitu, jenž je spojen s líčením a času stráveným pro sebe samého. Pokud to ovšem není vaší přirozeností, neměli byste se nutně líčit za účelem někomu se zalíbit či na někoho zapůsobit.”

Experti ovšem také varují před “nadměrným” líčením - ženy, které se pro ně rozhodnou, jsou pak vnímány jako méně důvěryhodné. Podle Cariny Garland, lektorky genderových a kulturních studií na univerzitě v Sydney, toto dále jen zdůrazňuje rozdíly kladené na ženy na pracovišti a v širší společnosti, “Reakce na večerní versus profesionální líčení poukazují na tenkou hranici mezi představou správného a špatného ženství, což je podle mě nespravedlivé. Je docela zajímavé, že také mužské kompetence jsou na pracovišti stejně kriticky ohodnocovány,” říká. “Studie není zcestná, ba právě naopak, protože nám odkrývá břímě ženství. Ovšem spíše než doporučení, které ženy by měly investovat do rtěnky a očních stínů, by měla být impulsem pro otázky, proč spojujeme kulturní hodnoty s míněním o ženách a líčení.”

Z originálu The Sydney Morning Herald přeložila: Ing. Lucie Švejdová, e-mail:svejdova.lucie@gmail.com


Vliv pitného režimu na pleť

Lidské tělo se skládá z 70% vody, a proto je voda základ ke správné funkci celého organismu. Její nedostatek, tedy dehydrataci, naše tělo pociťuje překvapivě rychle a výrazně. Kromě bolesti hlavy, únavy či ztráty koncentrace se dehydratace projevuje i na stavu naší pokožky, kdy je pleť šedivá, mdlá a tvoří se tzv. suché vrásky hlavně v okolí očí a rtů. Dostatek tekutin zajišťuje látkovou výměnu, dobrou funkci ledvin a v neposlední řadě podporuje zdravý vzhled pleti. Bez dobrého pitného režimu se ani při použití těch nejúčinnějších pleťových krémů nemůže začít pleť regenerovat.

Kdy a jak správně pít:

RÁNO - nejlépe nastartujete organismus sklenicí vody se šťávou z půlky vymačkaného citrónu. Tento nápoj napomáhá udržet čistou a zářivou pleť, vyrovnává pH, nastartuje zažívání a také napomáhá k redukci váhy.

MEZI JÍDLY – zapíjením jídel se ředí žaludeční šťávy a narušuje trávení. Proto je nejvhodnější pít alespoň 30 minut před jídlem a 30 minut po jídle.

PŘED SPANÍM – před spánkem to s pitím nepřehánějte, ale nechoďte spát žízniví, jelikož spoustu vody během spánku vypotíte a vydýcháte. Nejenže se díky správnému pitnému režimu budete cítit lépe, ale také tím blahodárně prospějete vaší pokožce. Kůže je největší orgán těla a rozhodně bychom ho neměli zanedbávat.


MTA